Ana Sayfa Davetler Boğaz’da unutulmaz kutlama

Boğaz’da unutulmaz kutlama

İstanbul ikonik süiti1453 Loft Suite, benzersiz bir Thanksgiving yemeğine ev sahipliği yaptı. Swissotel The Bosphorus, İstanbul Genel Müdürü Uğur Talayhan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen yemekte, lezzetler otelin baş aşçısı Ali Ronay’ın imzasını taşıyordu.

Kasım ayının klasiği haline gelen, aile ve dostların bir araya geldiği Thanksgiving yemeği için Swissôtel The Bosphorus, İstanbul, Sırmasa işbirliği ile muhteşem bir masa tasarladı. Sonbahar çiçekleri, sezonun renkleri ve balkabakları ile bezenmiş masada, görsellik dışında lezzet şöleni de yaşandı. Tarihi yarım adadan, boğaza muhteşem İstanbul şehir manzarasına sahip 1453 LoftS uite’te gerçekleşen yemek, özel karışımlar ile hazırlanmış kokteyl ile başladı. Başlangıçlarda fırınlanmış güz sebzeleri salatası, fırınlanmış bal kabağı, ana yemekte Thanksgiving’in vazgeçilmezi fırında Hindi, tatlı patates püresi ve tatlılarda ise bal kabağı SwissRoll misafirlerin favorisi oldu.  Türkiye’nin farklı sektörlerinden önde gelen isimlerin katıldığı gece tıpkı klasik Thanksgiving yemeklerinde olduğu gibi bir aile-dost sıcaklığında geçti.

1Galeri

Ahmet Özkan, Beril Başbudak Aykut, Müge Sezenoğlu Kankaya, Uğur Talayhan, Pamela Tito, Yöntem Akmen İnanç, Ahsen Alas, Ufuk Demir

2Galeri

Gülden Büyükuçak

3Galeri

Hakan Helvacıoğlu

4Galeri

Aslı Pamir

5Galeri

Gözde Çarmıklı Şavkan, Aytek Şavkan

6Galeri

Gülen Yemen

7Galeri

Işın Görmüş

8Galeri

Melis Ağazat

9Galeri

Meltem Kazaz

10Galeri

Mihriban Seyhan

11Galeri

Özge Sarıkadılar

12Galeri

Özlem Güsar

13Galeri

Sinan, Füsun Kuran

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz