Ana Sayfa Güncel Bursa’nın lego cenneti: Bricks 4 Kidz

Bursa’nın lego cenneti: Bricks 4 Kidz

İki kadın girişimci Mükerrem Postoğlu ve Gülden Pekmen, çocukların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik temelli eğitimlerini desteklemeyi hedefleyen programlar sunan Bricks 4 Kidz’i Bursa’ya getirdi.

 Öğrencilere ve çocuklara lego tuğlalarını kullanarak kendi özgün yapıtlarını inşa edebilmeleri, oyun oynayabilmeleri ve çok eğlenebilmeleri için sıra dışı bir fırsat tanıyan Bircks 4 Kidz bir süredir Nilüfer’de hizmet veriyor. Aynı sınıfta okuyan çocukları vesilesiyle tanışan ve sonrasında yakın arkadaş olan Mükerrem Postoğlu ve Gülden Aslanbay Pekmen dostluklarını iş hayatına taşımaya karar verdi ve markayı Bursa’ya getirdi. Postoğlu ve Pekmen’le Bricks 4 Kidz’in Bursa’ya geliş hikayesini konuştuk.

Kısaca sizleri tanıyalım?

Mükerrem Postoğlu: Yazılım uzmanıyım, evli ve bir erkek çocuk annesiyim. Uzun yıllar yazılımla uğraştıktan sonra bilgilerimi geleceğin mesleği olan yazılım için kullanmak istedim. Bunu da aynı zamanda eğlenceli bir şekilde yapmak istedim.

Gülden Aslanbay Pekmen: Fizik mühendisiyim. Kurumsal hayatta laboratuvar yöneticisi olarak çalışıyorum. Dolayısıyla Stem ile ilgili her şey fazlasıyla ilgimi çekiyor. Mükerrem ile olan tanışmamız çocuklarımızın aynı anaokuluna gitmesi ile başlamıştı. Sonradan gelişen bu dostlukta Mükerrem’in çok güzel bir fikrinin-heyecanının olduğunu fark edip kendisine ortaklık teklif etmemiz ile başladı her şey. Kendisi çok güzel işletiyor burayı, biz de mümkün olduğunca destek vermeye çalışıyoruz.

Bursa’ya bir şube açmadan önce markayla ilgili neler biliyordunuz?

Mükerrem: Bricks 4 Kidz markasını biliyordum. Araştırmalar yaptım yerlerinde şubelerinde bulundum, gezdim. Aklımda hep eğitimi eğlenceli yapmak adına fikirler vardı. Ben oyunlarla öğrenmenin gücüne inanan birisiyim. Oğlum doğduğundan beri birçok oyun oynadık ve legolarla zaman geçirdik. Tabii ki bunun artı yönde birçok etkisinde görmüş oldum. Bricks 4 Kidz’i araştırmaya başladığımda çok eğlenceli ve çok fazla bilgi dolu projeler olduğunu gördüm. Bu beni çok heyecanlandırdı. Oğlumun orada geçirdiği zaman özellikle mutluluğuna birebir şahit oldum.

Buradaki etkinlikler çocuklara neler katıyor?

Mükerrem: Çocukların erken yaşta yazılımla buluşması, yazılımdan ziyade aslında yazılım mantığı ve algoritma ile buluşması onların gelecekte her türlü alanda kendi gelişimlerine etki ediyor. Yazılımsal düşünme ve analitik düşünmenin problem çözme farklı bakış açıları kazanmak gibi birçok yönde çok fazla etkisi olduğunu düşünüyorum. Öğrenim hayatım boyunca da her zaman öğrendiğim her konunun mantığını kavramaya çalıştım. Çünkü bence bir şeyin mantığını neden öyle olduğunu bildiğimiz anda zaten çözemeyeceğimiz bir şey kalmamış oluyor. Bricks 4 Kidz’in öğrettiği eğitim sisteminde de yaptığımız şey bu aslında. Çocuklara her şeyin mantığını öğretiyor olmamız. Her projede mutlaka çok çok detaya iniyoruz Tabii ki yaş gruplarına göre onların anlayabileceği şekilde fakat teori olarak anlattığımız bir şeyi bir pratikte yapıyor olmaları ve sonucunu görmeleri çocuklarda öğretmek istediğimiz şeyi çok daha kolay öğrenmelerini ve akılda kalacağını sağlamış oluyor.

Yollarınız nasıl kesişti?

Mükerrem: Ortağım Gülden ile tanışmamız çok keyifli (gülüyor). İkimizin de çocukları aynı anaokulunda okuyorlardı. Birbirlerini çok çok seven iki arkadaş oldular. Bizim de Gülden’le bu şekilde bir arkadaşlığımız başladı. Sonrasında baktık ki eşlerimiz ve biz de çok iyi anlaşıyoruz daha yakın arkadaş olduk. Beraber tatiller, gezmeler derken çoğunlukla birlikte zaman geçiriyorduk. Anne-babalar bizleri çok iyi anlar. Çocukların iyi anlaştığı ortamda siz de çok keyif almaya başlıyorsunuz. Hele ki aynı dili konuşabiliyorsanız eğer. Sonra bir gün ben Bricks 4 Kidz bayiliğini almayı düşündüğümü, Bursa’ya açmak istediğimi anlattım.  Onların gözlerinde de aynı ışığı bendeki heyecanın yansımasını gördüm ve oturup konuştuğumuzda “Neden beraber yapmıyoruz ki?” dedik. Ve yaptık. Bizim için her an oldukça keyifli geçti bu süreçte. Kuracağımız yer, mimarlar ile çalışmalar ve dizaynlarımız… İstanbul’daki görüşmelerimiz, Ataşehir’e gidip gelmeler, eğitimler vs vs. Her adımımız çok çok keyifli geçti. Çocuklarımızla birlikte burayı temizlediğimiz, ilk tuttuğumuz anlar, renkler, dekorlar… Gerçekten çok emek harcadık ve çok keyif alarak yaptık.

Bricks 4 Kidz konseptini anlatır mısınız?

Gülden: Bricks 4 Kidz, çocukların eğlenceli maceralarının başladığı yer. Burası LEGO tuğlalarıyla hayallerini gerçekleştirebilecekleri, oyunlar oynayabilecekleri ve sınırsız eğlenceye dalabilecekleri bir yerdir. Bizim misyonumuz çocukların yaratıcılıklarını parlatmak, özgüvenlerini artırmak ve STEM alanında tutkulu keşifler yapmalarına yardımcı olmak. Burada, her çocuğun kendi potansiyeline inanmasını ve kendine güvenmesini sağlayacak bir ortam sunuyoruz. Birbirleriyle etkileşime geçerek ve ekip olarak çalışarak, çocuklarımızın problem çözme becerilerini geliştirmelerine destek oluyoruz. Ekran bağımlılığını azaltarak, gerçek dünyada arkadaşlarıyla birlikte eğlenmelerini ve öğrenmelerini sağlıyoruz. Her bir çocuğun bizim için çok değerli olduğunu bilmelerini ve kendi benzersizliklerini kutlamalarını istiyoruz. Onlara, yeteneklerini keşfetmeleri ve hayallerini gerçekleştirmeleri için cesaret veriyoruz. Bricks 4 Kidz, çocukların geleceğe neşe ve kendinden emin bir şekilde adım atmalarını sağlıyor!

Bir çok farklı ilde şubeleri olan bir organizasyondan bahsediyoruz. Bircks4Kidz’de neler yapıyorsunuz?

Mükerrem: Bricks 4 Kidz’te neler yapıyoruz? Asıl amacımız çocukların çok eğlenmesi (gülüyor) Ondan sonrasında ise stem eğitimleri yapıyoruz. Her yaş grubuna ayrı saatlerle ayrı seanslarda 90 dakikalık derslerimiz var her hafta farklı bir konu işliyoruz. Örneğin 5 yaşındaki bir çocuk aynı yaştaki arkadaş grubuyla toplamda maksimum sınıfta 12 kişilik olacak şekilde derse giriyor. Dersin başlangıcında uzman öğretmenlerimiz sunum eşliğinde bir konu anlatımı yapıyor, konu anlatımı sonrasında o konuya uygun, pekiştirecek bir model inşa ediyor her çocuğumuz. Sonrasında kodlama kısmına geçiyoruz. Kodlama kısmında ise yaptığımız projeyi motorlarımız, akıllı tuğlalarımız ve sensörlerimizi kullanarak hareketli bir hale getiriyoruz. Bu aşamada Bricks 4 Kidz mühendisleri tarafından hazırlanmış STEM sorularımıza geçiyoruz. Bu sorularla çocukların bakış açılarını değiştiriyoruz. Daha yaratıcı olmalarını sağlıyoruz. Problem çözmelerini sağlıyoruz. Yaptığımız her projenin sonunda muhakkak ki onları, yaptıkları projeyi geliştirecek ilerletecek ya da üzerinde düşünmelerini sağlayacak bir stem sorumuz var. Çocuklardan inanılmaz fikirler, sonuçlar çıkıyor. Biz bunlardan çok keyif alıyoruz. Dersler sırasında kendi aralarındaki sohbetlerini görseniz gerçekten çok mutlu olursunuz. Bu şekilde sorularımıza sorduktan sonra kalan bir süremiz varsa eğer bu sırada da mozaik legolarımız var onlarla yaratıcı sanatsal bir şeyler yaptırıyoruz çocuklara.  Bu arada asla onlara 90 dakika yeterli gelmiyor. Velilerimiz başlangıçta “Benim çocuğum 1.5 saat durmaz” diye tereddüt ediyordu ama emin olun çocuklar ders bittikten sonra bile buradan ayrılmak istemiyor.

Atölyelerin süreleri ve çeşitliliğinden de bahseder misiniz?

Gülden:  Atölyelerimize aylık ya da dönemlik olarak kayıt olunabiliyor. Dönemlik kayıtlarımızda çocuklarımıza sertifika veriyoruz. Düzenli stem atölyelerimizin dışında işbirlikleriyle beraber farklı atölyeler de yapıyoruz. Örneğin çocukların çok sevdiği oyunlardan oluşan GAME ON atölyemiz var yakın zamanda planladığımız…

Dönem dönem yaptığınız kamplardan da bahseder misiniz?

Mükerrem: Kamplarımızı çok seviyoruz kamplarda yeni birçok çocuğumuzla tanışıyoruz. Kamplarımız genelde sömestr, ara tatiller ve yaz tatilleri gibi okulların kapalı olduğu dönemlerde oluyor. Bunlarda da yarım günlük tam günlük kayıtlarımız oluyor. Kamplardaki amacımız eğlenmek. Çünkü çocuklar tatildeler ve onlar doyasıya eğlensin istiyoruz. Minecraft, Roblox ve Harry Potter gibi bu tarz çocukların çok sevdiği karakterlerle kamplarımızı planlıyoruz. Kamplar 3 saatlik sürüyor ve 3 farklı sınıfımız var. Bizim bir sınıfta robotik bir model yapıyoruz, çocuklarımız diğer sınıfa geçtiğinde burada üç boyutlu çalışmalar yapıyorlar o temayla alakalı ve son derse de mozaik sınıfına geçip temaya uygun bir mozaik proje yapıyorlar. 24 Haziran itibariyle yaz kampımız başlıyor. Bunun için çok heyecanlıyız.

Gülden: Okullarda düzenli atölyelerimiz oluyor. Bu dersler, sıkıcı, kağıt üzerindeki öğrenmeyi geride bırakıp çocukları 3 boyutlu ve uygulamalı bir tecrübeye davet ediyor. LEGO® tuğlalarını kullanarak, öğrencilerin araştırma isteklerini canlandırıyor. Gözlem becerilerini geliştiriyor ve okul müfredatını zenginleştirerek akademik başarılarını destekliyoruz. Seçilen içerikler, okul müfredatıyla uyumlu ve öğrencilerin yaşlarına, deneyimlerine ve becerilerine göre uyarlanmış. Gereken tüm malzemeleri biz sağlıyoruz, böylece velilerin ekstra bir endişesi olmadan çocuklarını bu eğlenceli ve öğretici programlara getirebilirler.

Burada butik doğum günü organizasyonları da yapıyorsunuz. Biraz anlatır mısınız?

Gülden: Atölyemizde doğum günü partileri de yapıyoruz. Doğum günü partilerimizde kırktan fazla farklı temamız var. Çocuklar seçilen tema üzerine yaklaşık bir-bir buçuk saatlik bir atölye yapıyorlar sınıflarımızda. Konsepte göre üç boyutlu robotik ve modeller inşa ediyorlar. Dolayısıyla doğum günü temasına uygun dekorasyonu çocuklar el emekleriyle yapmış oluyorlar. Atölye sonrası ise pasta kesimimiz ve atıştırmalıklarımız oluyor. Sonrasında ise karaoke ve dans partimizle devam ediyor partimiz. Bu şekilde 2 saatlik veya talebe göre daha uzun süreli doğum günü partileri düzenliyoruz.

Gerek velilerden gerekse çocuklardan gelen tepkiler, geri dönüşler nasıl oldu?

Mükerrem: Nisan itibari ile ilk yılımızı tamamladık. Evet, kısa bir zaman oldu ama bizi en çok mutlu eden nokta açıldığımızdan beri hala bizimle devam eden çocuklarımız olması. Kampa gelenler, atölyelerimize gelenler, özel etkinliklerimize gelenler o kadar mutlu ediyor ki bizi. Çocuklar bizimle burada olmaktan çok mutlular. Bunun yanı sıra veliler de çocuklarında gerçek anlamda değişimi görebiliyorlar. Gelen tepkiler tabii ki çok iyi. Çocuklar çıkmak istemiyorlar buradan. Özellikle kamplarımıza sabah 09.00’dan 16.00’ya tam gün gelen çocuklarımız bile buradan ayrılmak istemiyor. Her çocuğumuz ve her velimiz mutlu ayrılıyor buradan ve tekrar tekrar yeniden geliyorlar bize göre gerçekten çok güzel bir şey başardık. Bunu güzel bir ekiple başardık.

Ders pratiklerinizden de bahseder misiniz?

Mükerrem: Çocuklarla çalışmak için enerjinizin ve neşenizin bol olması gerekir. Biz burada çalışırken mutluyuz ve bu bence velilere de çocuklara da yansıyor. Bizim işimiz Lego (gülüyor).  Derslerimiz esnasında maksimum 4 çocuk ile bir öğretmen ilgilenmiş oluyor.  Dolayısıyla çocuklarımız ders esnasında “yapamıyorum” gibi bir kaygıya düşmemiş oluyorlar. Öğretmenlerimiz birebir ilgilenmiş oluyor bütün çocuklarla. Bu da tabii ki çok özel bir eğitim olmuş oluyor. Çünkü çocuk yaptığı projenin her adımını anlayarak yapıyor. Çocuk, parçaları rastgele değil de her parçanın her çarkın her pin’in neden orada olduğunu anlayarak birleştiriyor. Ve daha önce de bahsettiğim gibi her projenin bir hikâyesi var. Dolayısıyla çocuklar burada derslerden çıktıktan sonra evlerine gittiklerinde farklı bir oyun oynarken bile oynayış şekilleri değişiyor. Çünkü artık kafalarında bir hikâye kurgusu oluşabiliyor. Bir amaç, bir hedef oluyor ve kurguyu buna göre artık yapabiliyorlar.

Sizin favori Lego karakteriniz/setiniz hangisi?

Mükerrem:  Benim için klasik setler en iyisidir. Klasik tuğlalar yaratıcılığın sınırlarını zorladığımız parçalardır. Kuralsız yapmaktan keyif alıyorum. Sürekli farklı şeyler denemekten çok keyif alıyorum. Bricks 4 Kidz’in sağladığı çok fazla proje/done var elimizde. Ve biz burada öğretmenlerimizle boş kaldığımız zamanlarda sürekli daha zorlayıcı daha farklı projeler deniyoruz, modeller yapıyoruz. Kodlamalarda çok eğlenceli şeyler yapıyoruz.

Bricks 4 Kidz’le ilgili planlarınız/hedefleriniz neler?

Mükerrem:  Bricks 4 Kidz’te en başından beri hedefimiz daha fazla mutlu çocuk. Buraya gelen her çocuğun çok keyif almasını istiyoruz. Çok keyif aldıktan sonra öğrendiği şeyler çocuklarda kalıcı oluyor. Dolayısıyla öncelikle çocuk mutlu olsun keyif alsın ki öğrenmesi çok daha kolay olsun. Tabii ki daha çok çocuğu ulaşmak istiyoruz bu yüzden devlet okullarında projeler yapmak ve sosyal sorumluluk projelerine katılmak istiyoruz.

Yaz Kampınızdan da bahsedebilir misiniz?

Mükerrem: 24 Haziran itibariyle yaz kampımız başlıyor. Yarım gün – tam gün seçeneklerimiz var. Çocuklar yaşlarına göre 3 gruba ayrılıyorlar. 3 farklı sınıfımız var, çocuklar grupları ile 3 sınıfı da deneyimliyorlar. İlk derse Robot sınıfında başlayan çocuğumuz 50dk sonra mozaik ve daha sonra 3 boyut sınıfına da girerek yarım günlerini tamamlıyorlar. Tam gün ise öğle yemeği sonrasından farklı bir konsept ile yine 3 sınıfı da deneyimliyor. Bu sene farklı olarak, matematik oyunları, akıl oyunları, elektronik devreler, stop motion animasyonlar, Scratch ile oyun hazırlama, Comic book tasarlama gibi bir çok yeni bölümümüz de var. Her gün yepyeni heyecanlı ve merak uyandırıcı projeler ile tüm çocuklarımızı Bricks 4 Kidz Nilüfer’e bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz