Ana Sayfa Güncel Mutluluğun fotoğrafını çektiler

Mutluluğun fotoğrafını çektiler

Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) tarafından gümüş plaketle onurlandırılan, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Üçüncü Yıldız sahibi Orhan Holding Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2022 ödül töreni Ninecim Sanat Evi’nde yapıldı.

Fotoğraf sanatı ve fotoğrafçılığın gelişimi adına 24 yıldır düzenlenen ve 18 yıldır uluslararası statü kazanan yarışmaya bugüne kadar Dünyanın birçok ülkesinden 6500’in üzerinde fotoğraf sanatçısı katıldı. 18. Orhan Holding Uluslararası Fotoğraf yarışması için ‘Mutluluk’ teması seçildi. Yarışma Renkli, Siyah-Beyaz ve Deneysel olarak üç kategoride gerçekleştirildi. Yarışmaya Hindistan’dan Vietnam’a, Bangladeş‘den İran’a, Azerbaycan’dan Macaristan’a 46 ülkeden, 1883 fotoğraf sanatçısının toplam 6477 fotoğrafla katıldı. Ercan Arslan, Engin Özendes, Ali Balkı, Bahadır Öztuna, Zeynep Diniz, Ayşegül Orhan, Necla Orhan ve Ayşen Küçüka’dan oluşan jüri 45 eseri ödüllendirirken, 29 eseri de sergilemeye layık buldu. Ödül töreniyle birlikte törenin yapıldığı Ninecim Sanatevi’nin de açılışı gerçekleştirildi.

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri yeni açılan Ninecim Sanatevi’nde düzenlenen törenle verildi.

Necla Orhan’dan sanata ve sanatçıya vurgu

Ninecim Sanatevi’ne ismini veren ve fotoğraf tutkusuyla tanıdığımız Necla Orhan yaptığı açılış konuşmasında “Sanat ve sanatçı hem ortak hafızamızı oluşturuyor, hem de bizi var ediyor, topluma hayatiyet, yaşama sevinci ve başarma heyecanı veriyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuştur” derken ifade etmek istediği şey de aslında buydu. İşte bugün Orhan Eğitim ve Kültür Vakfı çatısı altında açılışını yaptığımız Ninecim Sanatevi, bu hayat damarımızın beslenmesi ve daha da güçlenmesi için sorumluluk üstlendiğimiz mütevazi bir girişimdir. Bildiğiniz gibi, yirmi dört yıl önce fotoğrafla başlayan ve son onsekiz yıldır da uluslararası olarak devam eden bir yolculuğumuz var. Nitekim bugün 18. Orhan Holding Uluslararası Fotoğraf Yarışmasında dereceye giren sanatçılara da ödüllerini takdim edeceğiz. Hem ödül alan hem de sergilemeye değer bulunan fotoğrafların yer aldığı sergimizi de burada gezebilirsiniz. Sanat yolculuğumuz, artık Ninecim Sanatevi’nde de, bundan sonra farklı sanat dallarını da kapsayacak şekilde devam edecektir. Burada sergiler açacağız, koleksiyonlar getireceğiz, atölye çalışmaları düzenleyeceğiz, eğitim programlarımız, gösterimlerimiz, konferanslarımız, kurslarımız olacak.” dedi.

Sergi Takvimi

Ödül kazanan fotoğraflar, 17-26 Aralık 2022 tarihlerinde (Açılış ve Sergi) Ninecim Sanatevi Central Balat Nilüfer’de, 26-31 Aralık 2022 tarihlerinde Tayyare Kültür Merkezi Cemal Nadir Sergi salonunda, 01-31 Ocak 2023 tarihlerinde BUFSAD sergi salonunda, 09-22 Şubat 2023 tarihlerinde Nilüfer Belediyesi Konak Kültür Merkezi sergi salonunda, 23 Şubat-06 Mart 2023 tarihlerinde Mudanya Belediyesi Tahir Paşa Konağında, 10-30 Mart 2023 tarihlerinde Yenişehir Belediyesi Matay Spor Tesislerinde, 01-20 Nisan 2023 tarihlerinde İFSAK İstanbul Sergi Salonunda fotoğrafseverlerin izlenimine sunulacak.

İbrahim Zaman, Necla Orhan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz