Ana Sayfa Güncel Bursa’dan Naim geçti

Bursa’dan Naim geçti

Halterde kazandığı Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonluklarıyla birçok rekorlar kıran e göğsümüzü kabartan Naim Süleymanoğlu’nun hayatının anlatıldığı Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi vizyona girdi. Filmin İstanbul dışındaki ilk galası yönetmen ve oyuncuların katılımıyla Özdilek Park’ta yapıldı.

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) ve Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri, “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filminin yönetmeni Özer Feyzioğlu’na ve başrol oyuncularına efsanevi sporcunun hayatını beyaz perdeye taşıdıkları için teşekkür plaketi verdi. Özdilek Park’taki galaya yönetmen Özer Feyzioğlu oyuncular Hayat Van Eck, Yetkin Dikinciler, Gürkan Uygun, Selen Öztürk, Mustafa Kırantepe ve Batuhan Davutoğlu katıldı. Film hakkında yapılan konuşmaların ardından BALKANTÜRKSİAD Başkan Yardımcısı Fatih Şakir ve Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Salih Alkaya, yapımcı Mustafa Uslu, oyuncular ve emeği geçenler adına Yönetmen Özer Feyzioğlu’na teşekkür plaketi verdi.

“Naim bir halk kahramanıydı”

Film sonrasında açıklama yapan BALKANTÜRKSİAD Başkan Yardımcısı Fatih Şakir, film esnasında duygu dolu anların yaşandığını ifade ederek şunları söyledi: “Dünya ve Olimpiyat Şampiyonumuz Naim Süleymanoğlu başarılı bir sporcu kimliğinin yanında, 1984 yıllarında Bulgaristan Türklerinin yaşadığı asimilasyon sürecini tüm dünyaya duyuran, bu amaç uğruna hayatını adayan bir halk kahramanıdır. Kaldırdığı ağırlıkların çok daha fazlasını omuzlarında taşıyan, Bulgaristan Türkleri için adeta bir direnişin, bir umudun sembolü haline gelen ve başarılarıyla hepimizi gururlandıran efsane sporcumuzu bir kez daha rahmetle anıyoruz. Ülkemiz ve dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran efsanevi sporcumuzun hayatının beyazperdeye taşınmasının, Naim Süleymanoğlu’nun gelecek nesillere daha iyi anlatılması adına da çok önemli buluyor ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”

Naim Süleymanoğlu kimdir?

(23 Ocak 1967; Kırcaali – 18 Kasım 2017, İstanbul), Bulgaristan Türkü halterci. Birçok otoriteye göre tüm zamanların en iyi haltercisi olarak kabul edilir. Lakabı, yapıca ufak tefek ancak çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkülüdür. Haltere 1977’de, henüz 9 yaşındayken başladı. 15 yaşında Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı. Kariyeri boyunca üç Olimpiyat Altın madalyası, yedi Dünya Şampiyonluğu ve altı Avrupa Şampiyonluğu vardır. Tam 46 kere dünya rekoru kırmıştır. 1984 yılında (16 yaşındayken), silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti. 1983-1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam altmış üç rekor kırarken, yine bu dönemde Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı. 1984, 1985 ve 1986’da dünyada yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angeles Olimpiyatları’na Bulgaristan’ın da Sovyet’lerle boykota katılması nedeniyle katılamadı. Bu dönemde Bulgar Hükümeti’nin Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Shalamanov olarak biliniyordu. Bulgaristan’daki bu baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986’da Melbourne’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkiye Büyükelçiliği’ne sığınarak Türkiye’ye iltica etti. Türkiye’ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi. Naim Süleymanoğlu 18 Kasım 2017’de günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

*İlk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı.

*1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada ‘yılın haltercisi’ seçildi.

*1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda üç kez olimpiyat şampiyonu oldu.

*8 Kez dünya şampiyonu oldu, 46 dünya rekoru kırdı.

*Kendi kilosunun üç katından fazla kaldırarak, ‘efsane’ oldu.

*Spor otoritelerine göre ‘tüm zamanların en iyi haltercisi.

*1988 yılında Time dergisine kapak oldu.

*1988 Seul olimpiyatlarında 60 kg’de silkmede 190 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.

*1988 yılında Seul olimpiyatlarında 6 dünya 9 Olimpiyat rekoru kırarak büyük bir zafer kazanmıştır.

*Türkiye’ye Olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandıran sporcudur.

*1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

1Galeri

Filmin Özdilek Park’taki galasına izleyiciler büyük ilgi gösterdi.

2Galeri

Filmin Bursa galasına yönetmen Özer Feyzioğlu, oyuncular Hayat Van Eck, Yetkin Dikinciler, Gürkan Uygun, Selen Öztürk, Mustafa Kırantepe ve Batuhan Davutoğlu da katıldı.

3Galeri

Alp-Elif Nasyalçın

4Galeri

Atilla Ödünç

5Galeri

BAL-GÖÇ Başkanı Veli Öztürk

6Galeri

Duygu Bekiroğlu

7Galeri

Esra-Gökhan Sözüçetin

8Galeri

Fatih Şakir

9Galeri

Gülbin-Şenol-Dilşah Keleş

10Galeri

Mestaniye Efe

11Galeri

Nuray Mutlu

12Galeri

Sadık Yılmaz

13Galeri

Salih Barış

14Galeri

Şenol Keleş

15Galeri

Şeyma Kaman

16Galeri

BALKANTÜRKSİAD Başkan Yardımcısı Fatih Şakir ve Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Salih Alkaya, yapımcı Mustafa Uslu, oyuncular ve emeği geçenler adına Yönetmen Özer Feyzioğlu’na teşekkür plaketi verdi.

17Galeri

Bal-Göç Başkanı Veli Öztürk, Hayat von Eck

18Galeri

Filmde Naim Süleymanoğlu’nun annesini canlandıran Selen Öztürk’e de çiçek verildi.

19Galeri

Oyuncular galanın ardından üzerinde film afişinin fotoğrafı bulunan pastayı kesti.

20Galeri

Oyuncular galanın ardından üzerinde film afişinin fotoğrafı bulunan pastayı kesti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz