Ana Sayfa İş Dünyası TEKNOFEST’te Berteks rüzgârı

TEKNOFEST’te Berteks rüzgârı

Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne katılan Bursalı Berteks, savunma sanayinde kullanılabilecek mineral-taş içerikli özel alev almaz kumaşlar, alev kalkanlayan kumaşlar, elektromanyetik kalkanlama kumaşları ve termal kumaşlarıyla dikkat çekti.

97 yıllık tecrübesiyle sektörün önde gelen firmalarından olan Berteks, 4. jenerasyonu ile yeniliklere imza atmaya devam ediyor. 1922’den bu yana faaliyet gösteren Berteks, ev tekstilinden gelen tecrübelerini, son üç yıldır ARGE merkezi ile teknik tekstile yönlendirdi ve geliştirilen teknik tekstilleri TEKNOFEST’te sunarak, bir kez daha sektörün yenilikçi ve öncü firmaları arasında yerini aldı. Berteks Yönetim Kurulu Başkanı Berk Noyan, yeni kumaş teknolojilerini şöyle değerlendirdi: “Berteks olarak geliştirdiğimiz teknik ürünler arasında, özellikle savunma sanayinde kullanılabilecek; mineral/taş içerikli özel alev almaz kumaşlar, alev kalkanlayan kumaşlar, elektromanyetik kalkanlama kumaşları ve termal kumaşlar bulunuyor. Aynı şekilde demiryolu, uçak, gemi gibi ağır şartlarda kullanılabilecek ve ağır testlere tabi tutulan taşıt tekstilleri de sektörde dikkat çeken uygulama alanlarına sahip teknik tekstil ürünlerimiz oldu. Bunların yanı sıra yine ARGE merkezimizde geliştirilen teknolojiler sayesinde, hastaneler için özel koleksiyonlar da üreterek sağlık sektöründe çağın gerekliliklerine uygun ürünler çıkardık.”

Endüstri 4.0’da yerimizi aldık

Noyan sözlerine şöyle devam etti:“Teknik kumaşlarımızı, kuruluşumuzdan bu yana geliştirdiğimiz ev tekstiliyle de birleştirerek, yaşam alanlarında da hayatı kolaylaştıracak akustik özellikli kumaşlar, paneller, stor perdeler ve kaplamalar üreterek teknoloji ve ev tekstilini birleştirdik.  Berteks olarak sürdürülebilir dünya düzenini korumak ve karbon ayak izini azaltabilmek adına, ürettiğimiz kumaşları çevresel açılardan da değerlendirerek çevreci ve “recycled” ürünlere hem teknik tekstilde hem de ev tekstilinde öncelik verdik. Bu anlamda sektörün bu çok önemli iki alanında çağın gerekliliklerini yerine getirmiş ve “Endüstri 4.0” da yerimizi almış olmaktan gurur duyuyoruz.”

1Galeri

Fuarda büyük ilgi gören Berteks standını ziyaret edenler arasında Türkiye’nin ilk milli S/İHA Sistemi Bayraktar TB2’nin mimarı olan Selçuk Bayraktar da vardı.

2Galeri

Berk Noyan, Ersin Erdebil, Burcu Erdebil, Murat Erdebil

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz