Ana Sayfa Röportajlar Tarzları da kendileri de ‘Efsane’

Tarzları da kendileri de ‘Efsane’

Yıllarca birçok ünlü ismin orkestrasında çalan usta müzisyenlerden oluşan Grup Efsane, sevilen parçaları Bursalılar için seslendiriyor. Grup Efsane, sosyal sorumluluk projelerine gönüllü olarak destek veriyor ve “Biz de varız” diyor.

Röportaj/Fotoğraflar: Özkan Güngörmez

Sahne deneyimlerimiz çok farklı ama bir arada olmaktan keyif alıyoruz

Grup Efsane olmanın keyfini çıkaran usta müzisyenlerin sahne deneyimleri de ayrı bir hikaye. Ajda Pekkan hariç tüm sanatçılar ile çalıştığını paylaşan Fikret Koman (Bateri) “Bursa ve İstanbul’da uzun yıllar çalıştım. Çalıştığım gruplar eşlik orkestralarıydı, müzik apayrı bir dünya” derken askerlik dışında Bursa’dan ayrılmadığını söyleyen Süleyman Orgin (Bas gitar) ise “Bursa’daki oteller, düğün salonları ve çeşitli eğlence mekanlarında çalıştım. Bursa’ya gelen ünlü isimlere eşlik ettim” şeklinde konuşuyor. Müzik altyapısını Almanya’da alan Can Demirbaş (Klavye) “İlk piyano derslerimi Almanya’da almaya başladım. İlk rock orkestrasını 15 yaşında kurdum. İsmi ise ‘Achet Aton’ du. Askerde yine orduevinde org’cu olarak görev yaptım. Askerden sonra tekrar Almanya’ya dönüp Alman orkestralarında çalıştım”.  42 yaşında bir erkek çocuk annesi olan Sinem Sunaner Azmak grubun solisti ve aynı zamanda tek kadın üyesi. “En büyük destekçim eşim sayesinde bugün böyle muhteşem bir grubun üyesiyim diyen Azmak devam ediyor; “İnternet hizmetleri üzerine faaliyet gösteren bir firmanın ortağıyım. Küçüklüğümde hep sahnelerdeydim. Kendimi bildim bileli evimizde müzik eksik olmazdı. Dayımların (Can Demirbaş) grup kurduklarını biliyordum bir gün prova mekanlarının yakınında işim vardı bir “merhaba” demek için uğradım ve bir anda grubun üyesi oldum. Müzik hayatım Grup Efsane ile başladı öyle de son bulacak”.

Unutulmayan şarkıları çalıyorlar

Nostaljik şarkıların konserlerinin olmazsa olmazı olduğuna dikkat çeken Grup Efsane üyeleri “Müziğimizi biraz nostaljik olarak tanımlayabiliriz. Repertuarımızdaki tüm şarkıları severek çalıyoruz, nostalji yapıyoruz 70-80-90’lar, yerli ve yabancı unutulmayan şarkıları çalıyoruz” diyor.

Artık kendimiz için çalalım dedik

“Müzik adeta meditasyon bizim için, bir toplantıda oluşan fikirle grup kurmaya karar verdik” diyen grup üyeleri sözlerine şöyle devam ediyor; “Yıllarca eşlik ettik artık kendimiz için çalalım dedik, akustik müzik yapmak için yola çıktık. Can aramıza katıldı ve sonra da Sinem. Renklendik, adeta canlandık. Öncelikle bir arada olmak bize en iyi gelen şey. Zevklerimiz beklentilerimiz aynı. Beraber tat alacağımız ve önce bizim çalmaktan ve söylemekten keyif alacağımız şarkılar peşindeyiz. Bundan sonra müziği zevk için yapıyoruz”.

Hayali olmayan hiç bir şey devam etmez

Hayali olan bir grup olduklarını söyleyen Efsane Grup üyeleri “Hayali olmayan hiçbir şey devam etmez, tarzımızdan çok ödün vermeden çalabilmek hayalimizdi. Biz de gerçekleştiriyoruz” dedi.

Beğeni ölçüsü çok geniş

“Müzikte kalite aranıyor ama sonunda hep eğlence müziği bekleniyor. Zamanlama çok önemli. Türk insanının dinleme ve beğenme ölçüleri çok geniş. Kaliteli müzik bazı kesimlerce gerektiği ilgiyi görüyor. Bize de o kesim yetiyor. Ama ne yazık ki kaliteden yoksun müzik de en az o kadar ilgi görüyor.”

Çok sağlam gençler var

“Çok sağlam gençler var gurur duyuyoruz, olanakları yeterince değerlendirsinler, günümüzde bilgiye çok kolay ulaşılabiliyor. Aileler çocuklarının enstrüman öğrenmeleri için oldukça istekli. Gençler derslerine de çalışsın müziğe de zaman ayırsın. Her zaman çok yönlü olsunlar”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz