Ana Sayfa İş Dünyası Steven Young Bosch’un gelecek planlarını anlattı

Steven Young Bosch’un gelecek planlarını anlattı

BUSİAD Çekirge Toplantısı’nın konuğu olan BOSCH Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, 1972’den beri bulundukları Bursa, insan kaynağına ve kaliteli üretime güvendikleri için yatırımlara devam edeceklerini söyledi.

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği’nin (BUSİAD) geleneksel Çekirge Toplantıları’nın konuğu BOSCH Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young oldu. Toplantının açılışında konuşan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, Young’a katılımı ve temsil ettiği BOSCH ailesinin Bursa’da yatırımlarını sürdürmesi dolayısıyla teşekkür etti. Türkay, Ipsos’un 23 ülkede 18 bin kişiyle yaptığı global trendler araştırmasından örnekler verdiği konuşmasında, sonuçların dünyanın depresyon döneminde olduğunu gösterdiğini söyledi. Türkay, “Yönetimlerine, geleceklerine umudunu azaltmış topluluklar içinde yaşıyoruz. Umarım insanlık olarak buradan çıkış yolunu bulabiliriz” dedi.

Sermaye doğuya kayacak

Toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan Steven Young, sunumun önemli bir bölümünü ise, gelecek trendlerine ayırdı. 2030-2050’lere ilişkin BOSCH’un gelecek öngörülerini aktaran Young, şunları söyledi: “50 milyar akıllı nesne birbirine bağlı hale gelecek. 6 milyar insan, 2050 yılında büyük şehirlerde yaşayacak. Yani şehirlere büyük bir yük gelecek. Hava kalitesi, ses, trafik hepsini yönetmek zorundayız. 65 yaş üstü insanlar diğer gruplardan 2 kat daha hızlı büyüyecek. Enerjiye baktığımızda 2030’da yüzde 50 daha fazla enerji, yüzde 40 daha fazla temiz suya ihtiyaç duyacağız. Biz de BOSCH olarak, bağlanabilirlik, kentleşme, demografi ve enerji trendleri üzerinde çalışıyoruz.  Orta gelir grubunun yükselişini de dikkate almak lazım. Yüzde 27’den yüzde 55’e çıkıyor. Refah, nüfusla paralel artacak öngörüsünü taşıyoruz. Afrika ve Asya Pasifik’te büyüme yaşanacak. Avrupa’da küçülme var. Türkiye’de yaş ortalaması 30. Bu  büyük bir fırsat. Sermaye akımları batıdan doğuya doğru gidecek. Geçmişten farklı olarak 2030’da 1. Sırada Çin, 2. Sırada ABD ve 3. Sırada Hindistan yer alacak. Türkiye’de ilk 15 içinde olacak.”

Otomobiller paylaşılacak

Otomotiv sektöründe de değişim yıllarına girildiğini kaydeden Young, elektrikli ve otonom araçların, yeni kuşaklarla birlikte tamamen değişmiş bir yapıyı ortaya koyacağını söyledi. Young, “Araçlar küçülecek, hafifleyecek ve paylaşılacak. Sahip olduğumuz araçlar yüzde 96 yatıyor. Baby boomer kuşağı için araçlar statü sembolüydü. Gelecek kuşaklar için statü sembolleri farklı olacak. Sürücüsüz araçlardan bahsediyoruz. 10 yaşındaki çocuğunuzu sürücüsüz araca bindirip okula göndereceksiniz” diye konuştu.  Sunumunun ardından Steven Young’a BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay tarafından özel tasarım Türk kahvesi fincanı hediye edildi. Toplantıda ayrıca, BUSİAD’a yeni üye olan Zerrin Özgüle, Zeki İlhan, Yasemin Uyar Duman, Alper Pekmezçioğlu ve Muharrem Fatih Aksoy’a rozetleri de takıldı.

1Galeri

BUSİAD Yönetim kurulu ve konuk konuşmacı Steven Young

2Galeri

Coşkun İrfan, Nurullah Altınsoy, Işık Uğurtuğ

3Galeri

Turhan-Güngör Tayan

4Galeri

İlker-Asuman Oral

5Galeri

Erhan, Gonca Yerliyurt

6Galeri

Mustafa Şenyurt, Nejat Yahya

7Galeri

Burak-Işıl Anıl

8Galeri

Ayhan-Hülya Korgavuş

9Galeri

Ümit-Elif Okyay

10Galeri

Kerim Demiral

11Galeri

Harun-Canan Yasav, Fehmi-Mehpare Osanmaz

12Galeri

Yıldırım Hacıoğlu, Erdem Kaya

13Galeri

Veda Eroğlu

14Galeri

Kemal Efe

15Galeri

Ali İhsan Yeşilova

16Galeri

Arif Özer

17Galeri

Uğur-Feray Yılmaz

18Galeri

Bircan Çavuşoğlu

19Galeri

BUSİAD’ın yeni üyelerinin rozetleri de takıldı.

20Galeri

Steven Young’un konuşması geleceğe yönelik önemli ipuçları verdi.

21Galeri

BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay, konuşmacı Steven Young’a BUSİAD özel tasarım Türk kahvesi fincanı hediye etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz