Ana Sayfa Güncel Birol Güven’den kritik soru; “Hazır mısınız?”

Birol Güven’den kritik soru; “Hazır mısınız?”

Nilüfer Lions ünlü yapımcı, senaryo yazarı ve yönetmen Birol Güven’i konuk etti. Güven konuşmasında “Onlar için endişelenmeyin. Gençler geleceğe hazır. Asıl endişelenmesi gereken ara kuşakta kalan orta yaş ve daha yaşlıların olduğu grup” dedi.

Nilüfer Lions Kulübü dönemin yedinci toplantısında senaryo yazarı, yapımcı, fütürist ve yazar Birol Güven’i ağırladı. Ülkemizde ilgi ile izlediğimiz çok sayıda dizinin senaristi olan Birol Güven “Gelecekte gündelik yaşamı” anlattı. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Nilüfer Lions Kulübü Başkanı Beril Baylan, derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra katılanlara toplantıya gösterdikleri ilgi için teşekkür etti.

Birol Güven, toplantıda yaptığı konuşmada gelecek noktasında gençler için endişe duymanın anlamsız olduğunu, gençlerin geleceğe hazır olduğunu, endişelenmesi gerekenin bu ara kuşakta kalmış olan orta yaşa doğru ilerleyen ebeveyn ve daha yaşlıların olduğunu belirtti. Özellikle endişe duyması gereken kuşağın bir an önce kendilerini geleceğe hazırlamasını belirten Birol Güven şöyle devam etti: “Gençler için endişe duymayın. Onlar hazırlar. Siz kendiniz için endişe duyun. Bir an önce geleceğe hazırlanmalıyız. Sanayi devrimi sonrası ortamda büyüyen ve gelişen bizler artık yeni bir dünyaya giriyoruz. Burada birçok geleneksel meslek yok olacak. İş yapış biçimleri değişecek. Yeni işler doğacak. E-devlet’e giremeyen kişi yok sayılacak. Gençler bu koşullar içinde doğdular. Onlar için endişe etmeyin, onlar geleceğe hazırlar ve beklentileri gelecek üzerine. Onlara vereceğimiz akıla ihtiyaçları yok. Danışman dediğimiz insanlar belirli bir yaştaki olgun insanlardı. Artık dünyada büyük şirketler 2000’den sonra doğmuş insanlardan danışmanlık alıyor. Google’da son konuşmacı 16 yaşındaydı. İş dünyasında bu değişiklikler olurken gündelik yaşantımızda da birçok şey değişecek. Ezberlerimiz bozulacak. Bizler hep belirli korkularla büyüdük. Filmler diziler bizi hep belirli şeylerle korkuttu.  Bu korkuları bir kenara bırakın. Yapay zekayı insanlar yaptı. Onlar bir biçimde yaşantımızda ve giderek gelişiyorlar. İnsanların yaptığı yapay zekadan korkmayalım. Bir gün yapay zeka, kendi yapay zekasını da belki yapacak. O zaman ne olacağı konusunda bir öngörümüz yok.”

Birol Güven’in konuşmasının ardından Nilüfer Lions Kulübü Başkanı Beril Baylan kendisine bir kulüp flamasını armağan etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz